Jei karantino metu vaikui suskaudo dantį

Karantinas sujaukė įprastą gyvenimą, dalykai, kurie vos prieš kelias savaites atrodė paprasti, staiga tapo nemaža problema. Pavyzdžiui, kai mažyliui pradeda skaudėti dantį? Kaip tuomet elgtis pasakoja Clinic |DPC ilgametę patirtį turinti vaikų odontologė Diana Jurevičienė.

Skausmas nebūtinai rodo ligą

Jei vaikas pasiskundė danties skausmu, nepanikuokite. Gydytoja sako, kad trumpalaikiu skausmu gali skųstis ir visai sveikas vaikas, patiriantis net ir nežymų diskomfortą, pavyzdžiui, stipriai sukandus dantis, įsikandus į gleivinę, dygstant arba klibant dantims (tiek pieniniams, tiek nuolatiniams). Karantino metu rekomenduojama, saugant save bei kitus, į polikliniką eiti tik esant rimtam reikalui, tad pirmiausia pasikalbėkite su vaiku ir namuose atidžiai apžiūrėkite burną.

Užduokite nuoseklius, vaikui suprantamus klausimus.
• Ar labai stipriai skauda?
• Dabar pradėjo skaudėti, ar skauda jau seniai?
• Kada suskausta labiau: sukandus dantis, pavalgius, savaime?
• Parodyk pirštu, kurioje vietoje skauda labiausiai?
• Ar skaudamos vietos nebuvai susitrenkęs?

Svarbu atkreipti dėmesį, kuriuo paros metu skauda. Jeigu vakare atsigulus ir nepraeina visą naktį, būtina kreiptis į odontologą, nes prasidėjo danties nervo uždegimas, ir skausmas savaime nepraeis.

Apžiūrėkite burnytę

Burnos ertmė – itin palanki terpė kauptis virusams ir bakterijoms, todėl prieš apžiūrą kruopščiai nusiplaukite rankas. Medicininio išsilavinimo neturinčiam žmogui sunku  įvertinti skausmo požymius, bet gydytoja išskyrė kelis nerimą keliančius ženklus.

Pirmiausia, įdėmiai apžiūrėkite vaiko nurodytą vietą. Skausmo priežastis gali būti, pavyzdžiui, tarpdančiuose įstrigę maisto likučiai arba besikalantis dantukas. Sudėtingesniais atvejais ieškokite patamsėjusio danties ar nuskilusiu kraštu, patinusių arba supūliavusių dantenų. „Patinimas ir pūliavimas rodo, kad infekcija iš danties šaknų perėjo į kaulą ir uždegimas savaime nepraeis. Tada būtina kreiptis į odontologą, kuris atvers dantuką ir išleis pūlius bei skirs antibakterinį gydymą antibiotikais, antraip gali išsivystyti sepsis“, – apie dantų problemas kalbėjo odontologė.

Kartais ant dantenų galima pastebėti bėrimą, bet jis retai kyla dėl dantų problemų. Bėrimas dažniausiai būna susijęs su gleivinės pažeidimais – dėl autoimuninių ligų, alergijų, herpes viruso, retai būna bakterinės kilmės.

Malšiname skausmą

„Jei mažylis skundžiasi stipriu skausmu, kuris nepraeina, duokite įprastų vaistų nuo skausmo. Bendrų rekomendacijų nėra, todėl reikia vadovautis informaciniame lapelyje pateiktais nurodymais ir vaisto dozę paskirti pagal vaiko svorį. Jei nesate tikri, skambinkite savo gydytojui“, – pataria Diana Jurevičienė. – „Jeigu vaiko veidas pradėjo tinti, pakilo temperatūra, skausmas tęsiasi ar net stiprėja, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą.“

Visgi, situacija ne visada tokia sudėtinga. Jei vaiko skausmas nėra stiprus, nesitęsia nuolat, vaikas gali žaisti ir miegoti, padėkite jam dažniau praskalauti burną, atidžiai du kartus per dieną valykite dantis ir toliau stebėkite. Žinoma, jei vaiko būklė blogėja, nedelskite ir kreipkitės į gydymo įstaigą.

Vaikų burnos higiena svarbi ir karantino metu

Pasak vaikų odontologės, karantino metu svarbu tęsti įprastą dantų higieną. Dabar itin daug laiko praleidžiame namuose, keičiasi kasdienė rutina ir dantų valymas gali tapti nebe toks svarbus. Bet, kaip ir prieš karantiną, vaikų dantukus reikėtų valyti du kartus per dieną, ryte ir vakare, su šepetėliu švelniais šereliais.

Pasistenkite vietoje saldžių gėrimų pasiūlyti vaikui gerti vandenį arba nesaldintą arbatą. Mažinkite saldumynų kiekį, o vietoj jų rinkitės vaisius arba uogas. Po kiekvieno valgio vaikučio dantis praskalaukite vandeniu arba skalavimo skysčiu (tik jie nerekomenduojami vaikams iki 6 metų), o tarpdančius valykite dantų siūlu arba krapštuku. Itin patogu naudotis plastmasiniais dantų krapštukais su pervertu siūlu.

Nepamirškite, kad vaikai mokosi stebėdami. Jei vaikams liepiate valytis dantis, bet patys to nedarote arba darote nekruopščiai, vaikai vengs šios procedūros. Dantų valymas nėra mėgstamas vaikų užsiėmimas, bet gali tokiu tapti. Paverskite tai  linksmu ritualu ir bendra veikla, pasitelkite žaidimus, daineles arba mobiliąsias aplikacijas.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook